Świątynia Doi Duthep + Wioska plemienia Hmong – już od 550 Baht

Tajowie mają takie przysłowie – „Nie byłeś w Świątyni Doi Suthep znaczy nie byłeś w Chiang Mai”. Może nie jest to najpiękniejsza świątynią spośród ponad 300 świątyń, które znajdują się w Chiang Mai, ale na pewno jest jedną z najważniejszych, zarówno dla Tajów jak i buddystów. Ponadto, jest ona przepięknie położona, z widokiem rozpościerającym się na całą dolinę, w której znajduje się Chiang Mai. Podczas tej półdniowej wycieczki poznacie piękną legendę jak powstała Świątynia Doi Suthep oraz co z tym wszystkim wspólnego miał biały słoń.

Po zwiedzaniu Świątyni, samochód zabierze was do wioski plemienia górskiego Hmong, znajdującej się około kilku kilometrów dalej, gdzie dowiecie się kilku podstawowych rzeczy o ich kulturze, historii uprawy opium a także przejdziecie przez targ, na którym można zakupić różne rękodzieła, a także herbaty, kawy, zioła czy przyprawy.

Program wycieczki

W przypadku porannego programu, odbiór z hotelu w obrębie Starego Miasta i Nocnego Bazaru nastąpi pomiędzy 8:00 a 8:30. Odbiór z hotelu w promieniu 3 km od Starego Miasta w godzinach 8:30 – 8:45.

 • 9:30: Zwiedzanie Świątyni Doi Suthep (około 1 godziny)
 • 11:00: Zwiedzanie wioski Doi Pui należącej do plemienia górskiego Hmong Hill oraz muzeum znajdującego się we wiosce (około 45 minut)
 • 12:30: powrót do hotelu w Chiang Mai

W przypadku popołudniowego programu, odbiór z hotelu w obrębie Starego Miasta i Nocnego Bazaru nastąpi pomiędzy 13:00 a 13:30. Odbiór z hotelu w promieniu 3 km od Starego Miasta w godzinach 13:30 – 13:45.

 • 14:30: Zwiedzanie Świątyni Doi Suthep (około 1 godziny)
 • 16:00: Zwiedzanie wioski Doi Pui należącej do plemienia górskiego Hmong Hill oraz muzeum znajdującego się we wiosce (około 45 minut)
 • 18:00: powrót do hotelu w Chiang Mai

Uwaga: Podane czasy są przybliżone i zależne od warunków atmosferycznych, ruchu ulicznego oraz innych czynników zewnętrznych.

O Wat Phra Singh i Doi Pui Hmong

Wat Phra That Doi Suthep jest jedną z najsłynniejszych świątyń Chiang Mai. Została zbudowana na szczycie góry Doi Suthep (1.676mnpm), od czego wzięła swoją nazwę. Wat Phra That w jej nazwie oznacza, że w świątyni zostały złożone relikty Buddy. Doi Suthep to najbliższa miastu góra skąd rozpościera się zapierający dech w piersiach na Chiang Mai jak i całą dolinę.

Na piękno świątyni Doi Suthep składa się wiele kapliczek i posągów Buddy, a także olśniewająca złota pagoda. Do Świątyni prowadzą przepiękne schody złożone z 309 stopni. Jeśli nie zdecydujecie się na wejście nimi, to w ramach wycieczki zapewniony wjazd kolejką linowo-szynową (jak na Gubałówkę).

W drugiej części wycieczki zwiedzicie wioskę plemienia górskiego, położoną kilka kilometrów za Świątynią Doi Suthep, znaną jako Doi Pui Hmong. Jej nazwa pochodzi od nazwy drugiego ze szczytów Doi Pui (1.685 mnpm) i nazwy plemienia Hmong (czyt. Mon).

Historia samego plemienia jest również bardzo ciekawa. Hmongowie (czyt. Monowie) należą do jednego z sześciu największych plemion górskich w Tajlandii. Szacuje się, że jest ich tu ponad 150,000. Plemię dzieli się na dwie podgrupy tj. Niebieskich Hmongów i Białych Hmongów. Oryginalnie najprawdopodobniej pochodzą z doliny Żółtej Rzeki, skąd zostali wparci przez chińską ekspansję. Stopniowo przenosili się wpierw na tereny obecnego Wietnamu i Laosu, by ostatecznie po przekroczeniu Mekongu osiedlić się w dużej mierze w Tajlandii.

We wcześniejszym okresie, Doi Pui Hmong zajmowali się uprawą opium, a ich wioska Baan Pang Pa Ka, znajdowała się na połnocnym zboczu góry Doi Suthep. W latach 1953-1954 rząd Tajlandii wysłał armię do walki z uprawą narkotyków, co spowodowało rozpad lokalnej społeczności w Baan Pang Pa Ka, a część jej mieszkańców przeniosła się do Baan Doi Pui.

W 1963, Jego Wysokość Król Rama IX, nadał wszystkim mieszkańcom Baan Doi Pui tajskie obywatelstwo oraz zapoznał ich z uprawą drzew liczi, darowując 16 drzew dla każdego domostwa. Zapoczątkowało to odejście od uprawy opium przez mieszkańców Baan Doi Pui, która to oficjalnie zakończyła się w 1972 roku.

We wiosce warto zwiedzić przepiękny park, odwiedzić muzeum jak i pospacerować wzdłuż wielu lokalnych kramików gdzie można kupić ludowe rękodzieła, produkty wykonanych z konopi i wiele innych pięknie wyszywanych wyrobów.

Wycieczka zawiera:

 • opiekę angielskojęzycznego przewodnika
 • odbiór i transport z i do hotelu
 • transport klimatyzowanym minibusem
 • wszystkie bilety wstępu (Świątynia Doi Suthep, kolejka linowo-terenowa do świątyni, muzeum we wiosce Doi Pui)

Co zabrać ze sobą:

 • Wygodne buty lub sandały, które można zdjąć przed wejściem do świątyni
 • kapelusz i okulary przeciwsłoneczne
 • krem z filtrem
 • aparat fotograficzny

Uwaga: Proszę pamiętać o odpowiednim ubiorze do zwiedzania buddyjskiej świątyni. Odpowiednie będą długie spodnie (za kolano), długie sukienki czy spódnice. Zakazane są szorty, krótkie spódniczki/sukienki, koszule bez rękawów lub odsłaniające ramiona czy plecy. Buty, sandały czy klapki są odpowiednie, ale trzeba je zdjąć przed wejściem do świątyni. 

Cena:

550 Baht/osoba

275 Baht/dzieci w wieku 2-9

Dzieci w wieku poniżej 2 lat mają wstęp za darmo

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: